FBA Home Page  FBA NOVINKY    VAŠE NOVINKY    HISTÓRIA FBA    VSTÚP DO FBA    SÚŤAŽE    SLUŽBY    PODPORA    OTÁZKY    PARTNERI    LEGAL  
FBA Home Page FBA Members Lounge
News for US News for UK News for FR News for DE News for SK
FBA Membership
Join Today
What Do I Get?
 
Members Lounge
My Account
My Profile
My News Manager
Articles
Directory
Forum
Member News
Log Out
 
Fun Content
Photo Gallery
Flair Bars List
FBA YouTube
FBA Awards
 
FBA Contacts
Board of Directors
Representatives
FBA Ambassadors
 
FBA Barstore
Competition DVDs
Flair Bottles
Tins
 
Search Website
Search Website
 
Najčastejšie otázky o FBA Saturday, 13-April-2024
Najčastejšie otázky o FBA

Čo je to Flair Bartending?

Flair je štýl barmanstva, ktorý existuje minimálne 150 rokov. Fenomenálna Americká barmanská legenda Jerry ,,profesor´´ Thomas predvádzal niekedy v roku 1800, hocikedy keď pripravoval jeho známi cocktail Blue Blazer, nalieval zapálenú škótsku whisky a vodu z krčahu do druhého krčahu v dlhom ohnivóm prúde. Každý barman, ktorý používa dve alebo viac fliaš v jednej rukeuž robí flair. Flair je jednoduchá efektivita pohybu s trochou  šmrncu. Technicky povedané Flair je umenie obracania, točenia, hádzania, balancovania, chytania fliaš, nápojov a rôznych barmanských nástrojov v priebehu robenia cocktailov. Flair zahŕňa vysoko technické nalievanie a usekávanie, ktoré zabezpečujú presnosť a žiaden zbytočný ( odpad, únik ) pri prevádzaní rôznych trikov a pohybov. Rýchla barmanská forma flairu v najrýchlejšom a najefektývnejšom spôsobe ako pripravovať nápoj zahŕňa viac flašové nalievanie, prevratné chytanie a zhmatnutie, štýlové umenie pohybu a taktiež  hody za chrbát a z času na čas aj  chytanie ptedmetov.

Čo je to working flair?
Working flair je druh flairu, ktorý FBA pokladá za dôležitý a podporuje túto činnosť v každodennej pracovnej dobe v bare: rýchle, ľahké a realistické pohyby, ktoré možno vykonať bez spomalenia prevádzky. Najčastejšie sa pri working flairy využíva sklo ( poháre ) jedna fľaša, fľaša a shaker, práca s dekoráciou a dvoj flašové triky. Working flair sa robí vždy počasprípravy nápoja alebo cocktailu. Hádzanie prázdnych fliaš nie je working flair.

Čo je to exhibition flair?
Exhibition flair je flair robený pre zábavu a zo súťažných dôvodov. Všeobecne zahŕňa dlhšie a choreograficky zostavené triky. Exhibition flair obyčajne vyžaduje špeciálnu prípravu a predpripravenie fliaš a dalšých rekvizít. Je to štýl barmanstva, ktorý sa vo všeobeccnosti nehodí do každodennej prevádzky. Avšak je narastajúci počet barmanov na celom svete, ktorí zahŕňajú exhibition flair ako časť ich prevádzkovej zábavy. Exhibition flair často zahŕňa viac objektové triky zahŕňajúce 2,3,4 a 5 fliaš, ale aj triky so shakerom v postupnom slede. Exhibition flair môže zahŕňať pohyby a triky, ktoré sa nevykonávajú pri výrobe nápoja.

Ktorý štýl je správny?
Neexistuje "správny" štýl flairu, ale len odlišné štýly flairu. Niektoré štýly sú viac akceptované a viac populárne ako ostatné v rôznych častiach sveta. To je to , čo robí FBA tak vzrušujúce. FBA spája barmanov rôznych štýlov a pomáha uľahčiť porozumenie, prijatie a kamarátstvo medzi barmanmi bez ohľadu na schopnosti, štýl alebo skúsenosti. FBA sa domnieva, že práca by mala byť vždy na prvom mieste pred flairom ale, že flair je veľmi dôležitou súčasťou profesionálneho barmana.

Čo je misiou FBA?
Podporiť vykonávanie a športové napredovanie flairového barmanstva a taktiež vytvoriť silný základ správneho servisu.

Čo vlastne robí FBA?
Organizuje, podporuje a zlepšuje barmanské súťaže. Vytvára a udržiava prostredie ( komunitu ) pre barmanov na celom svete predovšetkým prostredníctvom skupín na našich webových stránkach www.barflair.org. Učí umenie flairu nováčikov, ale aj pokročilých vo workshopoch, seminároch a v našich domácich mestách. Snaží sa o nárast barmanského športu na celom svete prostredníctvom podujatí, podpori barmanov v súťažení medzi sebou a hľadá média na ich zastrešenie. FBA pôsobí ako sprostredkovateľ medzi barmanmi, menežérmi, majiteľmi, médiami a usiluje sa o vzdelávanie v technickej zručnosti oddanosti práci a predanej profesionalite barmanov v organizáciach a podnikoch. Posiela barmanov do všetkých kútov sveta aby trénovali, demonštrovali, vykonávali, pracovali a súťažili. FBA píše publikácie týkajúce sa odvetvia, konzultuje projekty a vymýšla nové nápoje v spolupráci s významnými nápojovými spoločnosťami.

Kto založil FBA?
Pôvodný plán na celosvetovú komunikáciu, ktorá bude vykonávať barmanskú činnosť bola spolupráca medzi americkými flair barmanmi Alan Mays a Toby Ellis v roku 1997. Neskôr v roku 1997 sa k Mays a Ellis pripojilo ďaľších 30 barmanov z USA a kanady a založili pôvodnú sieť Flair Bartenders Network ( FBN ). Niektorý z ďaľších zakladateľov a väčšina zúčastnených boli Jim Allison, Dean Serneels, Rob Corujo, Stefan Notteboom, Philip Duff, Ken Hall, Jason Jelicich, Chuck Rohm, Joe Pereira a John Fiore. Do polovice roku 1998 sa FBA rozrástla na 250 barmanov v 24 krajinách sveta. Dnes má FBA desaatisíce barmanov pracujúcich viac ako v 150 krajinách. JUPÍ!

Kto patrí do FBA ?
Barmani, ktorí milujú prípravu nápojov a milujú zábavu. Nováčikovia, starý barmani ( fachmani ) old schooloví pouristi Modern day Mavericks, majstri barmani a svetový šampióni. Ak ste niekedy videli barmana, krorý niečo hádzal vo vzduchu, tak bol členom FBA.

Môžete mi poslať informácie o flairy?
Všetky informácie, ktoré môžeme poskytnúť zadarmo sú na týchto stránkach, alebo obsiahnuté v odkaze na niektoré iné uvedené weby. Pre väčšie množstvo informácií je potrebné zaregistrovať sa a stať sa aktývnym členom a tak získate informácie a zdroje na Flair Bartending Show akú ste si kedy vedeli predstaviť.

Kde môžem získať video?
Zaregistruj sa dnes a budeš mať prístup k videám na predaj v internetovom obchode, ktoré obsahujú flair z celého sveta, vrátane exkluzívnych záberov, ktoré nekúpite nikde inde na svete.

Odporúča FBA barmanské školy?
Nie. Neodporúčame jednu školu viac ako druhú. Poukazujeme na to, že niektoré školy sú omnoho lepšie ako ostatné. Skôr ako miniete nejaké peniaze, zistite si, čo ktorá škola ponúka. V týchto dňoch všetky najlepšie barmanské školy ponúkajú flair tréning. Tie, ktoré tento tréning neponúkajú sú zastarané. ( Flair tréning je v súčastnosti súčasťou mnohých hlavných reťazcov, hlavných obľúbených miest a kasín, veľkých množstiev vysoko profilových klubov. )

Čo je tajomstvo Flairu?
Robiť to. Cvičenie ( doma ). Užívať si to. Rozbiť veľa fliaš. Získať podporu spojením FBA. ( Boli sme dosť detailný? )

Ako zabrániť rozlievaniu?
Fyzika. Odstredivé a centralizované sily. Trénovať tak aby sily kvapaliny udržali tekutinu pohromade na dne fľaše. Skoro všetky triky sa robia v ,, oblúkoch´´ a mali by viesť k tomu, aby sa obsah udržal na dne fľaše. Neexistujú žiadne špeciálne zlepšováky, ktoré by zabránili rozlievaniu nič také ako špeciálne nálevky sa nepoužíva. Neskúšajte točiť fľašu ktorá je viac ako do 1/4 plná. Je možné robiť flair aj s plnými fľašami, ale neskúšajťe robiť 360 stupňoví flip. Treba trénovať a všetko sa naučíte.

Ako dlho trvá stať sa dobrým?
Ako dlho len chceš. So všetkou podporou dostupnou prostredníctvom členstva v FBA , väčšina barmanov je schopná sa naučiť flair natoľko, aby si trochu extra zarobili peniaze počas ich práce, alebo aby boli schopný sa umiestniť na súťažiach v horizonte pár mesiacov. Jednoducho musíte chcieť a byť ochotný robiť na sebe a pracovať. S profesionálnimi one-on-one školeniami, môžete skrátiť túto dobu až na niekoľko týždňov. Pripojte sa k FBA a budete môcť nájsť profesionálnych trénerova top flair barmanov, ktorí žijú vo vašej blízkosti!

Koľko stojí členstvo vo FBA?
Základné členstvo je zdarma. Na to aby ste sa stali držiteľom Premium FBA členskej karty sa platí malý poplatok $55 USD ktorí Vám zabezpečí plný prístup do sveta flairu.

Čo mi dá členstvo v FBA?
Navštívite našu registration page pre viacej informácií o tom čo všetko dostanete keď sa stanete členom FBA.

Ako môžem pomôcť ja?
Hovor o FBA. Uč ostatných. Súťaž. Zabávaj sa za barom. Rob dobré nápoje a cocktaily. Rob úžasný servis. Posielaj nám všetky novinky súvisiace s bartendingom ale hlavne s vykonávaním bartendingu. Nikdy nedovoľ aby vykonávanie flairu zničilo úroveň servisu v bare. Reprezentuj FBA dôstojne s pokorou a zmyslom pre humor.

Ako sa môžem stať ambasádorom FBA?
Nechaj hovoriť svoje činy. Rob na verejnosti a snaž sa zvyšovať úroveň tohto športu. Buď bezúhonný. Nechaj svoje ego doma. Uč ostatných. Daj nám vedieť o svojich záujmoch. Hovor o FBA. Pravidelne nám zasielaj poštou info o všetkej tvojej práci. Sprav veci ktoré si naplánuješ.

Apply to become an FBA Ambassador in your area.

 FBA Headquarters
Flair Bartenders' Association, Inc.
104 E. Fairview Ave. #283
Meridian Idaho 83642-1733
United States
(Toll Free) 877.794.9446
General e-mail: info
www.barflair.org